W minionym tygodniu na jednym z pastwisk w miejscowości Sulistrowiczki pod Ślężą wilki zaatakowały stado owiec. Do takich wniosków doszli eksperci z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego którzy wykonali oględziny na miejscu zdarzenia. Ofiarami wilków padło trzynaście z siedemnastu sztuk owiec rasy Shropshire. Z dostępnych informacji wynika że to zdarzenie nie było odizolowanym przypadkiem. Materiały zarejestrowane przez fotopułapki Leśnictwa rozmieszczone w Będkowicach i na Wzgórzach Oleszeńskich również potwierdzają bytowanie wilka w Masywie Ślęży.
W związku z zaistniałą sytuacją przyłączamy się do apelu Sołtyski Sulistrowiczek, Pani Marceli Hryniak-Bereżnickiej i zwracamy się z prośbą do mieszkańców i odwiedzających naszą gminę o zachowanie kilku podstawowych zasad:
- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami.
- Jeśli spacerujesz po lesie nie pozostawiaj resztek żywności przy miejscach natężonego ruchu turystycznego (np. kosze na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami).
- Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj swoje zwierzęta hodowlane i domowe w dobrze zabezpieczonych kojcach.
- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.
- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.
- Jeśli biwakujesz w lesie, nie pozostawiaj swojego psa bez nadzoru, nie przypinaj go też w nocy na smyczy koło namiotu.
Pamiętaj że twoje zachowanie w lesie ma znaczenie dla twojego bezpieczeństwa i jego mieszkańców. A jak zachować się, jeśli spotkamy na szlaku wilka?
- Po pierwsze, aby tego uniknąć postaraj się zaplanować wędrówki leśne w towarzystwie innych osób, a w czasie samotnych wypraw raz na jakiś czas bądź słyszalny.
- Gdy zobaczysz wilka postaraj się zachować dystans – nie uciekaj!
- A jeśli jednak podejdzie, warto się zatrzymać i przyjąć postawę, która sprawi, że wydajemy się więksi (rozkładamy ręce, stajemy na palcach, unosimy ręce nad głowę) i wydanie głośnego dźwięku. Jeżeli zwierzę nie reaguje, rzuć w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami (np. grudami ziemi). Przy najbliższej nadarzającej się okazji wycofaj się spokojnie.